Budowa szafy wnękowej jest o tyle wygodna, że można ją dostosować do wymiarów danego pomieszczenia, wypełniając je stylowym i funkcjonalnym meblem. Fachowcy z wynajętej firmy sami dokonają niezbędnych pomiarów, zrobią wycenę i zajmą się montażem, jednak projekt i ostateczny efekt zależeć będą od naszych preferencji. Sami określamy, w którym miejscu będzie stała szafa, jak ma być zaaranżowana w środku oraz osobiście decydujemy o jej kolorystyce i wyglądzie drzwi. Etap projektowania należy więc do nas. Oczywiście wykonawca doradzi nam w razie, gdyby istniało lepsze rozwiązanie w tej czy innej kwestii, jednak pamiętajmy, że projekt już na starcie powinien być jak najlepiej przygotowany, aby szafa mogła być wyposażona we wszystkie oczekiwane elementy. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę realizując projekt? Mając już upatrzone miejsce na montaż, warto użyć poziomicy i upewnić się, że ściany, sufit i podłoga są równe. Jeśli natrafimy na ewentualne lekkie skosy, musimy o tym poinformować wykonawcę i uwzględnić je w projekcie.
Pomiary pod montaż szafy – na co zwrócić uwagę?
Klienci zazwyczaj decydują się na zabudowę pod sam sufit. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ale również estetyczne, bowiem cała część pomieszczenia przeznaczona na szafę staje się jednolita i kompletna. Poza tym nie będziemy musieli przejmować się osiadającym na szczycie mebla kurzem. Oczywiście należy uwzględnić przerwę między sufitem a płytą szafy, aby można było ją swobodnie ułożyć, dlatego wysokość mebla powinna być o około 2 mm mniejsza od samego pomieszczenia. Inna kwestia to głębokość. Szafy przesuwne, w których mają być tylko półki, nie muszą być zbyt głębokie – 30 cm spokojnie wystarczy. Jeżeli jednak zamierzamy zamontować wewnątrz wieszaki ułożone prostopadle do drzwi, powinniśmy wziąć pod uwagę większą głębokość, najlepiej minimum 60 cm (nie licząc drzwi i mocowań). Ewentualnie możemy zastosować wieszaki wysuwane, które są przeznaczone pod płytsze szafy. Dobranie odpowiedniej szerokości mebla jest już dużo prostsze. Musimy jedynie wziąć pod uwagę przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji – wykorzystać jej jak najwięcej, ale w granicach rozsądku, aby mebel nie kolidował z innymi elementami w pokoju.
Projektowanie wnętrza szafy – w co warto wyposażyć mebel?
Mając już rozpisane wymiary zewnętrzne szafy, pora zaprojektować jej wnętrze. Tutaj możliwości mamy mnóstwo. Wszystko zależy od wielkości mebla oraz rodzajów garderoby, jaką zamierzamy w nich przechowywać. Półki i szuflady będą odpowiednie dla koszulek, nakryć głowy, rękawiczek, szali oraz poszczególnych części bielizny. Jeśli potrzebujemy szczególnie dużo miejsca na koszule, spodnie lub marynarki, powinniśmy wygospodarować więcej miejsca na wnękę z drążkiem na wieszaki. Oprócz tego warto rozważyć specjalne przegródki na buty, które moglibyśmy zamontować w dolnej części szafy. Cięższe elementy odzieży mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia w postaci jeszcze jednej ścianki pionowej lub kątowników. Oczywiście wszystkie części do montażu wewnątrz, takie jak mocowania czy prowadnice również musimy zmierzyć i uwzględnić ich szerokość w projekcie. Jako klienci, powinniśmy mieć określoną wizję tego, jak ma wyglądać nasza szafa. Chodzi tu zarówno o aspekty wizualne, jak i funkcjonalność. Dzięki temu współpraca z fachowcem będzie dużo sprawniejsza, a finalny efekt dokładnie taki, jak zakładaliśmy.